Pazar, Haziran 19, 2005

İki Aydınlanma Fıkrası

AYDINLANMAK KOLAY DEĞİL

Adamın biri Ant dağlarında ünlü bir aydınlanma grubu duymuş. Aralarına katılmaya karar vermiş ve bin bir zahmetle gruba ulaşmış. “Beni de aranıza alın”, demiş.

Grubun başı “Öyle hemen kolay değil aramıza katılmak. Önce bir sınavdan geçmen gerekiyor.” demiş. “Nedir sınav?” diye sormuş adam. Rahip: "Bir on sene yemek yiyecek, uyuyacak ve sadece düşüneceksin, ama hiç kimseyle konuşmayacaksın. Tek kelime bile etmeyeceksin. On sene sonra fikir olarak ne ürettiysen bize üç kelimede ifade edeceksin."

Peki demiş adam. On sene yemiş, uyumuş, düşünmüş. On sene bitmiş; herkes merakla toplanmış bakalım adam ne diyecek diye. Adam "Yemekleriniz çok kötü" demiş üç kelimeyle. Bütün rahipler şaşırmış. Başrahip, “İyi güzel de, aradığımız cevap bu değildi. Yemekleri düzeltiriz, ama seni bu şartlarla aramıza alamayız. Eğer gerçekten istiyorsan bir on sene daha beklemeliyiz.", demiş.

Yine peki demiş adam. Yine on sene geçmiş. Rahipler toplanmışlar bir şey bulmuştur diye. Adam bu sefer "Yatak çok berbat" demiş. Rahipler birbirlerine bakmış. Başrahip, "Onu da düzeltiriz, ama hâlâ aradığımız cevap bu değil. Gerçekten aramıza katılmak istiyorsan yine bir on sene beklemeliyiz" demiş.

Yine olur demiş adam. Yine geçmiş bir on sene. Bütün rahipler, artik bu sefer bir şey bulmuştur diye merakla adama bakarken adam "Ben artik gidiyorum" demiş yine üç kelimeyle.

Başrahip artık dayanamamış, sinirlenmiş ve şöyle demiş "Bildiğin yere git ulan, 30 senedir şikâyetten başka bir şey yapmadın zaten"

BU DA BUDDHA

Ve Buddha onlara dedi:

- Size benim kim olduğum sorulduğunda, ne cevap vereceksiniz?

Onlar dediler:

- Sen bizim var oluşumuzun temelindeki eskatalojik manifestasyon ve açıklanan öz benliğimiz bağlamının ontolojik temelisin.

Ve Buddha cevap verdi:

-Haa!?

1 yorum:

Yasemin Sohtorik dedi ki...

Canım ülkemde ben dahil ne çok Budha olduğunun farkına varmamı
sağladın miskin Yunus!
Ayrıca, bir solukta siteni dolaştım hızımı alamayıp. Bir domuz çıkma ihtimalinin (!!!!)olmadığından emin olarak gezinmeye ince ince devam edeceğim.
Teşekkürler, 2006 da görüşmek üzere
Yasemin Sohtorik