Çarşamba, Ocak 31, 2007

IEL'66 mezunu Tayfun Sayar Agabeyimizin Göz Rahatsızlığı

Merhaba,

Yaklaşık 18 senedir 2. tip şeker hastasıyım. Diyetime hiç dikkat etmediğim için (son iki yıl hariç, Doç. Dr. Şehnaz Karadeniz ve Prof. Dr. Temel Yılmaz hocanın önerilerine uyuyorum. Kardeşi de yine bir İEL’leli olan psikiyatrist Tarık Yılmaz, belki de aynı devredensiniz.) 350 civarındaki şeker değerleri ile yaşadım. 2004 Şubat’ında tesadüfi bir göz dibi muayenesinde göz damarlarımda çok ciddi kanamalar tespit edildi. Ancak o anda henüz korkunç derecede net gören bir insandım. Her iki gözüme de ikişer defa lazer tedavisi uygulandı. Görme oranlarım sol göz %30, sağ göz %50 civarına düştü. Bu süreçte İEL’li kardeşim Tunç Ovalı’nın ve Prof. Hasan Erbil’in ilgisini ve tedavisini gördüm. Sonraki aşamada iki gözüme de kortizon iğneleri yapıldı ve görmem %90’a çıktı. 6 ay sonra eskisinden daha az görüyordum. Yeniden iğneler yapıldı, bir faydasını görmedim ve daha iyi gören sağ gözümde şiddetli görme kaybı başladı. Prof. Murat Karaçorlu’ya gittik. “Sağ göz %20 görüyor, onu bir operasyonla %5 daha iyileştirebilirim. Sol göz %10 kadar görüyor, ona yapacak bir şey yok, diyetinize dikkat edin” dedi. Korktum, daha iyi gören gözü de kaybetmeyeyim diye ameliyat olmadım. Görme kaybı devam etti. Sağ gözde katarakt da tespit ettiler. Ameliyatı Prof. Suphi Acar yaptı, lens en iyisinden takıldı, görmede iyileşme olmadı. Ve SSK bünyesinde (ayrıca sürekli muayenehanesine de gidiyorduk) Doç. Dr. Ziya Kapran Hoca’nın tedavisine girdim. Sol gözün %5, sağ gözün %1 gördüğünü, sağ gözün retinasında hem giriş hem de çıkış damarlarında tıkanmalar ve ödem olduğunu söyledi. Bu arada tedavinin en başından beri sürekli olarak anjiyo, OCT ve Murat Hoca da Multifokal ERG ve mikro Perimetri çekimleri yapıldı.

Kortizon iğneleri sırasında kısa bir süre göz tansiyonu sorunu ortaya çıktı ve damlalar kullandım. Daha sonraki ölçümlerde normal değerlerde idi. Ziya Hoca sol göze bir seans, sağ göze aynı günde 2 seans (sol göze 450, sağ göze yaklaşık 1000 -1200 atım gibi saydım) lazer yaptı. Ve bu sefer sağ gözde ameliyat anestezisi yapıldığı halde çok acı çektim. Öncekilerde olmamıştı. Ve 6 ay arayla sol göze 2 defa arka kısmından (yanılmıyorsam supremum bir kelime geçti) kortizon iğnesi yapıldı. Sağ gözden ise ümidi kestiler bir şey yapmıyorlar. Lazerlerden sonra görmemde bir miktar daha azalma oldu. Ve artık hiçbir şey yaptırmıyorum. Sadece diyetime dikkat etmeye çalışıyorum ve dünyadaki araştırmalardan medet umuyorum. Örneğin, kök hücre tedavisi ve çip yerleştirerek görme sağlanması gibi. Tabiî ki araç kullanamıyorum, gazetelerin manşet yazılarını bile okuyamıyorum. 87 ekran bir televizyonun 50 cm önünde oturduğumda fazla hareketli olmayan bir filmi izleyebiliyorum. Ancak bazen çok iyi tanıdığım artistleri bile çıkartamıyorum. Etrafımdaki insanlar koyu renk (ama kahverengi mi siyah mı lacivert mi) ya da açık renk giyinmiş. Kırmızı ve mavileri 2 mt yakınımda anlayabiliyorum. Ekrana sadece sağ gözümle baktığımda ekranın ışığını ve hareket eden gölgeler görüyorum. Sadece sol gözle ise olayları izleyebiliyorum. 1 mt uzağa çekildiğimde ise artistin sakallı mı sakalsız mı olduğunu artık ayırt edemiyorum. Ekranın renklerinin çok güzel olduğunu söylüyorlar ancak ben her şeyi eski zamanların renkleri solmuş Türk filmleri gibi algılıyorum.

ŞU ANDA SİZLERDEN İSTEDİĞİM YARDIM, DÜNYADAKİ GELİŞMELERİ TAKİP ETTİĞİNİZİ BİLİYORUM, BENİMLE İLGİLİ YARARLANABİLECEĞİM GELİŞMELER VE TÜRKİYE'DE BU GELİŞMELERİ UYGULAYAN MERKEZ YA DA HOCALAR OLURSA BUNLARDAN HABERDAR ETMENİZ.

Uzattığın yardım eline çok çok teşekkür ederim.

Sevgiler,
Tayfun SAYAR