Çarşamba, Ocak 31, 2007

IEL'66 mezunu Tayfun Sayar Agabeyimizin Göz Rahatsızlığı

Merhaba,

Yaklaşık 18 senedir 2. tip şeker hastasıyım. Diyetime hiç dikkat etmediğim için (son iki yıl hariç, Doç. Dr. Şehnaz Karadeniz ve Prof. Dr. Temel Yılmaz hocanın önerilerine uyuyorum. Kardeşi de yine bir İEL’leli olan psikiyatrist Tarık Yılmaz, belki de aynı devredensiniz.) 350 civarındaki şeker değerleri ile yaşadım. 2004 Şubat’ında tesadüfi bir göz dibi muayenesinde göz damarlarımda çok ciddi kanamalar tespit edildi. Ancak o anda henüz korkunç derecede net gören bir insandım. Her iki gözüme de ikişer defa lazer tedavisi uygulandı. Görme oranlarım sol göz %30, sağ göz %50 civarına düştü. Bu süreçte İEL’li kardeşim Tunç Ovalı’nın ve Prof. Hasan Erbil’in ilgisini ve tedavisini gördüm. Sonraki aşamada iki gözüme de kortizon iğneleri yapıldı ve görmem %90’a çıktı. 6 ay sonra eskisinden daha az görüyordum. Yeniden iğneler yapıldı, bir faydasını görmedim ve daha iyi gören sağ gözümde şiddetli görme kaybı başladı. Prof. Murat Karaçorlu’ya gittik. “Sağ göz %20 görüyor, onu bir operasyonla %5 daha iyileştirebilirim. Sol göz %10 kadar görüyor, ona yapacak bir şey yok, diyetinize dikkat edin” dedi. Korktum, daha iyi gören gözü de kaybetmeyeyim diye ameliyat olmadım. Görme kaybı devam etti. Sağ gözde katarakt da tespit ettiler. Ameliyatı Prof. Suphi Acar yaptı, lens en iyisinden takıldı, görmede iyileşme olmadı. Ve SSK bünyesinde (ayrıca sürekli muayenehanesine de gidiyorduk) Doç. Dr. Ziya Kapran Hoca’nın tedavisine girdim. Sol gözün %5, sağ gözün %1 gördüğünü, sağ gözün retinasında hem giriş hem de çıkış damarlarında tıkanmalar ve ödem olduğunu söyledi. Bu arada tedavinin en başından beri sürekli olarak anjiyo, OCT ve Murat Hoca da Multifokal ERG ve mikro Perimetri çekimleri yapıldı.

Kortizon iğneleri sırasında kısa bir süre göz tansiyonu sorunu ortaya çıktı ve damlalar kullandım. Daha sonraki ölçümlerde normal değerlerde idi. Ziya Hoca sol göze bir seans, sağ göze aynı günde 2 seans (sol göze 450, sağ göze yaklaşık 1000 -1200 atım gibi saydım) lazer yaptı. Ve bu sefer sağ gözde ameliyat anestezisi yapıldığı halde çok acı çektim. Öncekilerde olmamıştı. Ve 6 ay arayla sol göze 2 defa arka kısmından (yanılmıyorsam supremum bir kelime geçti) kortizon iğnesi yapıldı. Sağ gözden ise ümidi kestiler bir şey yapmıyorlar. Lazerlerden sonra görmemde bir miktar daha azalma oldu. Ve artık hiçbir şey yaptırmıyorum. Sadece diyetime dikkat etmeye çalışıyorum ve dünyadaki araştırmalardan medet umuyorum. Örneğin, kök hücre tedavisi ve çip yerleştirerek görme sağlanması gibi. Tabiî ki araç kullanamıyorum, gazetelerin manşet yazılarını bile okuyamıyorum. 87 ekran bir televizyonun 50 cm önünde oturduğumda fazla hareketli olmayan bir filmi izleyebiliyorum. Ancak bazen çok iyi tanıdığım artistleri bile çıkartamıyorum. Etrafımdaki insanlar koyu renk (ama kahverengi mi siyah mı lacivert mi) ya da açık renk giyinmiş. Kırmızı ve mavileri 2 mt yakınımda anlayabiliyorum. Ekrana sadece sağ gözümle baktığımda ekranın ışığını ve hareket eden gölgeler görüyorum. Sadece sol gözle ise olayları izleyebiliyorum. 1 mt uzağa çekildiğimde ise artistin sakallı mı sakalsız mı olduğunu artık ayırt edemiyorum. Ekranın renklerinin çok güzel olduğunu söylüyorlar ancak ben her şeyi eski zamanların renkleri solmuş Türk filmleri gibi algılıyorum.

ŞU ANDA SİZLERDEN İSTEDİĞİM YARDIM, DÜNYADAKİ GELİŞMELERİ TAKİP ETTİĞİNİZİ BİLİYORUM, BENİMLE İLGİLİ YARARLANABİLECEĞİM GELİŞMELER VE TÜRKİYE'DE BU GELİŞMELERİ UYGULAYAN MERKEZ YA DA HOCALAR OLURSA BUNLARDAN HABERDAR ETMENİZ.

Uzattığın yardım eline çok çok teşekkür ederim.

Sevgiler,
Tayfun SAYAR

6 yorum:

deucle dedi ki...

it is an interesting website, I will go back there

Şaziye dedi ki...

yazınızı okudum ve çok ilgilendim. benim babam da neredeyse sizin yaşadıklarınızın aynısını yaşıyor .o da sizin gibi murat karaçorlunun hastası .daha bu hafta son çare olarak görünen ameliyatının ikinci aşaması olan silikon aldırma ameliyatını yaptırdı ama ne yazık ki sol gözü neredeyse tamamen kaybediyoruz.sağ göz ise çok az görüyor. benim sizden ricam sizinle aynı kaderi paylaşan babama size gelen tavsiyeleri iletmeniz.bu nedenle size e mail adresimi veriyorum lütfen herhangi bir tavsiye ile karşılaşırsanız bizi de haberdar edin.inanın sizin yazınızı okurken babamın yaşadıklarını kaleme aldığınızı sandım .bu kadar mı benzerlik olur.yüksek giden şeker ,ilk başlardaki umarsızlık ,sonradan gelen fakat pek de fayda sağlayamayan çırpınışlar...babam 1941 doğumlu ve şeker hastalığı yüzünden çok kötü şeyler yaşadı önce sol tarafa vuran felç, 4-5 yıl sonra by pass ameliyatı ile kalpteki 4 damarın değişmesi,son iki yıldırda görme kaybı... inanın sizi çok iyi anlıyorum.2 yıl önce murat karaçorlu beyle tanıştığımızda sol göz için çok geç kaldığımızı söyledi.yinede mücadele verdik,devamlı kontroller, göz içine yapılan iğneler ve nihayet iki aşamalı retina ameliyatı.ilk ameliyatta retinaya girilip retina temizlendi ,göz silikon ile dolduruldu.2 ay sonra silikon alındı .silikon alınalı henüz 2 gün oldu ama anladığım kadarıyla sonuç pek de iyi değil.zaten murat bey de çok ümit vermemişti ama yinede deneyelim dedi.ben birçok yerden ve kişiden retina -şeker hastalığı ve murat karaçorlu hakkında bilgiler topladım.herkesin dediğine göre türkiyede hatta avrupada retina tedavisinde murat beyin üzerine biri yokmuş.tüm oklar bizi ona götürdü.gerçekten de 2 yıllık tedavide murat hocam bir çok şey denedi(ki bunun içinde lazerler-göze yapılan iğneler-ameliyatlar var).size geçmiş olsun diyorum umarım en yakın zamanda yeni umut adacıkları keşfederiz de siz de bizde bu konuda yeniden umutlanırız.sizden ricam ne olur herhangi bir ip ucunda yardımda bizi de haberdar edin.unutmayın yalnız değilsiniz ,sizinle aynı kaderi paylaşan en az bir kişi tanıyorum canım babam.herşey gönlünüzce olsun kendinize iyi bakın.geçmiş olsun sevgiler saygılar
ŞAZİYE ÇAĞKAN ÖZAVCI
Email adresim:
s_cagkan_1973@yahoo.ca

meltem dedi ki...

Merhaba,
Benim de eşim 6 aydır lazer tedavisi görüyor.Bugün kortizon iğnesi yapıldı.Sanırım her çaba daha kötü sonuçlar doğuruyor.Şu anda %30-40 görme kaybı var.;Gelişmelerden haberdar olmak isterim.Sağlıklı günler dilerim.

emre dedi ki...

geçmiş olsun
ben tesadüfi olarak bu yazılanları okuyanbir tıp ögrencisiyim yapay retina demişsiniz ,size tavsiyem nano retina ( yapay retina ) için www.nano-retina.com bu sayfaya bakmanız . İnternettede birazcık nano retina diye taratırsanız bu tedaviler hakkında birçok şey bulabilirsizniz.İnanın buraya yazmak beni üzüyor acaba yanlış bişeymi söylerim bi üzüntü kaynagıda ben mi olurum diye.
Şunu demem lazım ingilizcem çok iyi degil ama yurt dışındaki yayınlarda okugum kadarı ile egerki yanlış anlama okuma gibi bi durum yoksa 2012de amerikada başlayacaklarmış ve fiyatı 60bin dolar olacakmış yanılmıyorsam .
Umarım tedaviler yaygınlaşır...
Bende miyopum ve yüksek derece(retina dekolmanı riskini arttırıyor )
buda malum diabet gibi retinayı dejenerasyona ugratıyor bu siteyi bulmamın bu yazıyı okumamın da nedeni budur...
Umarım kısa süre içerisinde bu çalışmalar yaygınlaşır...
tekrar geçmiş olsun

yusuf dedi ki...

YABAN MERSINI GOZE COK FAYDALI OLDUGUNU DUYDUM.BIR FAYDA GORURSUNUZ INSAALLAH.DERDI VEREN ALLAH DERMANIDA VERMISTIR .ALLAHIM HERKESE ACIL SIFA VERSIN

Adsız dedi ki...

merhabalar.hepinize geçmiş olsun.sağlığın değerini kızım olunca anladım.kızımın bir gözü doğuştan görmüyor.teşhis:primer hiperplastik vitreus.tedavi yok.sadece ileride oluşabilecek şeylere karşı bir ameliyat olucak.ama ameliyat da riskli.gözün alınmasına kadar gidilebilir.ameliyat olmasa da bu risk var.ne yapacağımızı şaşırdık.Dr.Murat karaçorlu ya gittik.ameliyat olması gerekir diyor.ama korkuyoruz.gelişmelerden haberdar olmak istiyorum.tekrar geçmiş olsun.Rabbimhepimize şifa versin...