Çarşamba, Ocak 01, 2003

Yeni Yıl Mesajı

Değerli Dostlarım,

Yeni yıl münasebetiyle,maddiyatı şöyle bir kenara bırakarak, maneviyat, yani anlamlı yaşam hakkındabir kaç söz söylemek istiyorum.

Yeni bir yıl demek, yeni ümitler; yani yeni beklentiler demek. Beklentide olmak ise maalesef insanın özünden uzaklaşmasına yol açıyor. Beklenti varsa, bir bekleyen (ben), bir de kendisinden bir şeyler beklenen (sen) var; bu da İKİLİK anlamına geliyor.
Oysa bugün kuantum fiziği gösteriyor ki, evren"birbirine bağlı sürekli bir bütünlük (interconnected unbroken wholeness)"içindedir, yani özü BİRDİR ve TEKTİR. Beklentide olduğumuz sürece ikilikte olacağımızdan, evren ile birleşemeyiz. Ne zaman ki beklentilerimiz son bulur, o zaman kapalı kapılar açılır vetüm isteklerimiz gerçekleşir; çünkü ikiliğin kalktığı ve tekilliğin olduğu yerde engel kalmaz. Mucize denilen şeyler de bu şekilde gerçekleşiyor.

Bir Anadolu bilgesi, "Çaldığınız kapı mutlaka açılacaktır, ama yorgunluktan tokmağı elinizden düşürdüğünüz an", diyor. Eski aydınlanma öğretilerine baktığımızda da benzer düşünceler ileri sürüldüğünü görüyoruz.

Edilgin ve tembel bir şekilde oturup, "Ben bir şey beklemiyorum, hiçbir beklentim kalmadı", demek de evrenin özüne aykırıdır;çünkü yine aynı bilim dalının ışığında, evren dinamiktir ve her şey, her an bir akış halindedir. Yeni yılda hepimize manevi olarak beklentisiz,ama "anı yaşadığımız (ne geçmişi, ne de geleceği, şu anı yaşadığımız)" mucizelerle (!) dolu, etkin bir yaşam diliyorum.

Sevgilerimle,

Nurettin Selsil

Hiç yorum yok: